WWW.FORUMHANEMiZ.COM
Kendi Siteni Kendin Yap (videolu resimli anlatım) Warnin10
HOŞGELDİNİZ
KonuLara Cevap YazabiLmek ve LinkLeri GörebiLMek İçin LütFen Üye OLunuZ..
WWW.FORUMHANEMiZ.COM
Kendi Siteni Kendin Yap (videolu resimli anlatım) Warnin10
HOŞGELDİNİZ
KonuLara Cevap YazabiLmek ve LinkLeri GörebiLMek İçin LütFen Üye OLunuZ..
WWW.FORUMHANEMiZ.COM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Image Hosted By WwW.ForumHanemiz.Com

AnasayfaPorTaLGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Kendi Siteni Kendin Yap (videolu resimli anlatım)

2 posters
YazarMesaj
€rHæNC@N
SaVaGe_HunteR
SaVaGe_HunteR
€rHæNC@N

Erkek
Oğlak Mesaj Sayısı : 737
Ruh Hali : Kendi Siteni Kendin Yap (videolu resimli anlatım) Artiz10
ŞaNLı Takımı : Kendi Siteni Kendin Yap (videolu resimli anlatım) Fenerb10
YaSaL Uyarı : Mesajlara Cevap Yazmaktan ve Teşekkür Etmekten Çekinmeyin Lütfen. Bu Forum Sizin Forumunuz!!!
Rep Puanı : 7
Rep Gücü : 3414

EXTRA
Başarı Puanı:
Kendi Siteni Kendin Yap (videolu resimli anlatım) Left_bar_bleue616548/1000000Kendi Siteni Kendin Yap (videolu resimli anlatım) Empty_bar_bleue  (616548/1000000)

Kendi Siteni Kendin Yap (videolu resimli anlatım) Empty
MesajKonu: Kendi Siteni Kendin Yap (videolu resimli anlatım)   Kendi Siteni Kendin Yap (videolu resimli anlatım) I_icon_minitimePaz Ocak 18, 2009 5:04 pm

Teknoloji gelişti, internet yaygınlaştı, her şey daha da kolaylaştı. İnternete adımını atan her insanın hayallerinden birisi de, "benim de bir internet sitem olsun" düşüncesi.
Bu amaçla; yapabilen kendi sitesini yapıyor, yapamayan içerik yönetim sistemleri sayesinde birşeyler yapıyor. Onu da yapamayan, internetteki ücretsiz servislerden faydalanarak kendi blog veya forum sayfasını oluşturuyor.

Kendi sitemizi kendi keyfimize göre tasarlayıp yayınlamak varken, niye başkalarına minnet edelim. Hem de beş kuruş ödemeden.

İşte bu düşünce ile yola çıkıp; kendi kişisel web sitemizi nasıl hazırlayıp yayınlayabileceğimizi, yemek tarifi kıvamında anlatıyorum...

-------------------------------------------

Gerekli Malzemeler

• Bir adet hazır HTML web sayfası şablonu (kendi yaratıcılığına güvenenler için gerek yok)
  • Bir adet web sayfası tasarımı programı
  • Hazırladığımız siteyi yayınlayabilmek için web alanı
  • İsteğe bağlı olarak resim düzenleme yazılımı
Hazırlanışı

1- Sitemiz için hazır şablon seçimi
İnternette çok sayıda ücretsiz olarak dağıtılan, üzerinde rahatlıkla değişiklikler yapabileceğimiz web sayfası şablonları var.
Örnek olarak http://www.2createawebsite.com/build/templates.html sayfasındaki 29 numaralı şablonu kullanarak anlatım yapacağım

Kendi Siteni Kendin Yap (videolu resimli anlatım) Template29_small

Kendi Siteni Kendin Yap (videolu resimli anlatım) Indir

İndirdiğimiz Zip dosyasının içeriğini çıkartınca içeriğinde index.htm isminde örnek sayfa ve klasör içinde de gerekli resimlerin olduğunu görüyoruz. Üzerinde çalışacağımız dosya, bu index.htm dosyası.

Google üzerinde free html template diye arama yaparak yüzlerce ücretsiz web sayfası şablonu bulabiliriz.

2- Web sayfası düzenleme programı
Şablon sayfamızı düzenlemek ve yeni sayfalar tasarlamak için bir programa ihtiyacımız var. Microsoft FrontPage ve Macromedia (Adobe) Dreamweaver gibi ücretli programlar yerine, neredeyse aynı fonksiyonlara sahip NVU programını tavsiye ediyoruz.

Açık kaynak kodlu ve ücretsiz web tasarım programı olan Nvu programı WYSIWYG (Ne görüyorsanız onu alırsınız ) tarzı profesyonel web tasarım programlarına iyi bir alternatiftir.

Program orjinalinde ingilizce olmasına rağmen, gerekli eklentiyi de indirip kurduktan sonra tamamen Türkçe oluyor. Türkçe eklentisini de inndir.com sitesinden indirebilmekteyiz.

Türkçe eklentisini yüklemek için, programı açtıktan sonra; Tools / Extensions kısmından Install diyerek indirdiğimiz xpi uzantılı dosyayı yüklüyoruz.

Kendi Siteni Kendin Yap (videolu resimli anlatım) Izle

Programı kapatıp tekrar açtığımızda, tamamen Türkçe olduğunu görüyoruz.

3- İndirdiğimiz hazır web sayfası şablonunu NVU ile düzenlemek
Elimizdeki şablonu istediğimiz şekilde düzenleyebiliriz. İstediğimiz gibi; yazı resim, tablo, bağlantı vs ekleyebiliriz. Kullanacağımız şekiller, renkler vs tamamen bizim hayal gücümüzün zenginliğine kalmış.

NVU ile örnek sayfa şablonunun üzerinde değişiklik yaparak, ana sayfamızı düzenleyi basit bir şekilde görsel olarak anlattım.

Videoda gördüğünüz fotoğraf albümü sayfası için de küçük bir hatırlatma yapayım. İnternet üzerinde ücretsiz olarak fotoğraf albümleri oluşturulabilen siteler var. Bunlardan bir tanesi de www.myphotoalbum.com Şayet ihtiyaç hasıl olursa, bunun hakkında da bahsedebilirim ileride..

Ana sayfamızı hazırladıktan sonra, aynı sayfayı farklı kaydederek, şablonu bozmadan diğer sayfaları da oluşturabiliriz.

Diğer sayfaların yapımını da daha basit olarak kısaca anlattım.

Diğer sayfalarımızı da düzenledikten sonra sitemizi kendi bilgisayarımızda çalıştırabilmekteyiz. Artık geriye kalan, bunları bir web alanına gönderip yayınlamak.

4- Ücretsiz bir web alanı almak ve sitemizi yayınlamak
Web sitemzi yayınlamak için, internette bir web alanına ihtiyacımız var. Genelde bu işlem için para ödememiz gerekirken, bazı servisler bunu ücretsiz olarak sağlıyor.

Bunlardan birisi olan www.freeweb7.com sitesini inceleyelim.

Sağladığı imkanlar:

• 7 GB web alanı
  • 100 GB aylık bant genişliği
  • PHP ve MySQL desteği
  • FTP ve web sayfasındaki kontrol paneli ile dosya transferi
  • Kendi alan adın ile yayın yapma imkanı
  • Sayfalara reklam da koymuyor
Bu servisten faydalanmak için Register sayfasına gidip, gerekli bilgileri doldurmak gerekiyor.

Kendi Siteni Kendin Yap (videolu resimli anlatım) F71

Bilgileri doldurup gönderdikten sonra vermiş olduğumuz mail adresine onay kodu geliyor. Bu bağlantıya tıkladıktan sonra da tekrar sayfa açılıp diğer birkaç bilgiyi bizden talep ediyorlar.

Kendi Siteni Kendin Yap (videolu resimli anlatım) F72

Bunları da doldurdurup gönderdikten sonra bize ait kontrol paneli açılıyor. Buradan veritabanlarını kontrol etmek, dosya transferi yapmak gibi işlemleri yürütebiliyoruz. Daha sonraki zamanlarda da siteyi açtıktan sonra kullanıcı adımızı ve şifremizi girince kontrol panelini kullanabiliyoruz.

Kontrol paneli olarak Layered Panel kullanıyor. Böylece daha önce 1111mb.com için hazırladığım Kontrol Paneli rehber vidyosu, bize yardımcı olacaktır.

Kontrol panelindeki Dosya Yönetimi fonksiyonu ile dosyalarımızı gönderdikten sonra artık web sitemiz yayında.

Vatana, millete, gençliğe hayırlı olsun...

---------------------------------

Önemli Hatırlatma: Videoların yüklenişi bazen biraz zaman alabiliyor. Bunun için kusura bakmayın.
http://www.centre.yetkin-forum.com
bedo16
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
bedo16

Erkek
Koç Mesaj Sayısı : 326
Ruh Hali : Kendi Siteni Kendin Yap (videolu resimli anlatım) Tehlik10
ŞaNLı Takımı : Kendi Siteni Kendin Yap (videolu resimli anlatım) Fenerb10
YaSaL Uyarı : Mesajlara Cevap Yazmaktan ve Teşekkür Etmekten Çekinmeyin Lütfen. Bu Forum Sizin Forumunuz!!!
Rep Puanı : 5
Rep Gücü : 35

EXTRA
Başarı Puanı:
Kendi Siteni Kendin Yap (videolu resimli anlatım) Left_bar_bleue10000/10000Kendi Siteni Kendin Yap (videolu resimli anlatım) Empty_bar_bleue  (10000/10000)

Kendi Siteni Kendin Yap (videolu resimli anlatım) Empty
MesajKonu: Geri: Kendi Siteni Kendin Yap (videolu resimli anlatım)   Kendi Siteni Kendin Yap (videolu resimli anlatım) I_icon_minitimeSalı Şub. 10, 2009 10:39 pm

paylaşım için teşekkürler

Kendi Siteni Kendin Yap (videolu resimli anlatım)
1 sayfadaki 1 sayfası